Išgyventi Stambule

Autorius: Vaida Samuolytė
2021-11-11

Gal kam pravers – keli komentarai keliaujantiems į Stambulą. Kadangi gavau šiuos patarimus dovanų iš ten laikinai gyvenančios draugės, dalinuosi jais su kitais. Tik atkreipiu dėmesį – šie mano patarimai iš 2019 metų gegužės mėn. kelionės, tad kainos gali būti pasikeitusios, ir gali būti daug daugiau variantų, kaip iš oro uosto atvykti į miesto centrą.

Kelionė labai dažnai prasideda oro uosto ir ieškoma praktinė informacija – kaip iš jo pasiekti miestą. Šįkart – iš naujojo, atokiai įsikūrusio oro uosto. Labai patogus variantas – Havaist autobusai. Priklausomai nuo krypties, važiuoja kas 15 – 30 min. Stoja prie pat oro uosto pastato, šalia galima įsigyti ir Stambulo transporto kortelę bei ją papildyti – yra ir automatai, ir kioskelis su pardavėju. Kortelė būtina, niekaip kitaip Stambulo visuomeniniame transporte atsiskaityti nepavyks. Ir sekite stoteles, kur išlipti iš autobuso, nes manoji pagal schemą turėjo būti trečia, realiai buvo pirma.

Bet šiaip visi – ir oro uoste, ir autobuse – labai paslaugūs, pasistengs jums padėti. Visuomeninis transportas (autobusai, metro, tramvajus, laivai) Stambule tikrai pigus, pvz., vienas važiavimas autobusu – apie 0,5 Eur. Ir visose šiose transporto priemonėse galima atsiskaityti ta pačia Stambulo transporto kortele.

Taksi kainos taip pat gerokai pigesnės nei Lietuvoje, labai patogu atsisiųsti taksi programėlę (aš naudojausi BiTaksi) – ja kviečiant automobilį nurodoma konkreti jūsų buvimo vieta, tad išvengiama procedūros angliškai nekalbančiam „centriukui“ paaiškinti, kur esate. Jų vairuotojai naudoja navigaciją, tad ir jus, ir jums reikiamą adresą suras be jūsų pagalbos. Viena rekomendacija – pasistenkite niekur nevažiuoti maždaug 16.30-18.30 val., nes pakliūsite į milžiniškus kamščius. Jei jau būtinai reikia kur nors važiuoti tuo laiku, pasistenkite, kad jūsų maršrutas apsiribotų tramvajumi ar metro. Beje, Google Maps programėlė, rodydama greičiausius kelionės variantus, metro kažkodėl stumia žemyn, primygtinai siūlydama rinktis autobusus, beviltiškai įstrigusius kamščiuose. Gal tiek apie transportą.

Toliau – trumpai apie maistą. Stambule jo daug, skanaus, už įvairią kainą. Puikiausiai papietauti galima už maždaug 1,5 Eur – tiek kainuos balik ekmek – šviežios keptos žuvies sumuštinis su duona ir salotomis. Tikrai skanu! Pavyzdžiui, prie Galatos tilto. Tik nepatingėkite pereiti tiltu į kitą pusę, truputį toliau nuo visų turistinių objektų ir pakrantėje rasite puikių vietų. Kur jau kur, bet Stambule ir gatvės maistu, ir greitu maistu galima tikrai drąsiai mėgautis.

O jei norisi skanios vakarienės su nuostabiu vaizdu, labai rekomenduoju 5. Kat Restaurant Bar – labai puikus maistas, geras aptarnavimas ir fantastiški vaizdai į Bosforą. Vienas iš puikiųjų terasose įsikūrusių Beyoglu rajono restoranų. Tik kai prieisite prie nieko neišsiskiriančio daugiaaukščio, negalvokite, kad paklydote, o drąsiai kilkite liftu iki viršaus. Taip, restoranas įsikūręs daugiabutyje.


Dėl lankytinų objektų – čia jau kiekvienas turi pasirinkti, kas kam patinka. Mano šios kelionės atradimas (vėlgi po rekomendacijų) – 1600 metų senumo Theodosius Cistern. Niekuo nenusileidžia Basilica Cistern, tik nėra jokių eilių ir kol kas nereikia mokėti. Beje, dar dėl kainų – jei užsuksite į garsųjį prieskonių turgų, neskubėkite pirkti ir pirma palyginkite kainas. Atkreipkite dėmesį, aišku, į kokybę, bet mano pastebėjimu – kainos kur kas mažesnės išėjus iš turgaus pastato, jo prieigose, nei pastato viduje.

O kur apsistoti? Na, manau, tikra neverta taikytis į patį senamiestį, prie pagrindinių lankytinų objektų. Mano asmenine nuomone, idealu susirasti laikinus namus Stambule kažkur netoli Galatos bokšto, nes ir pagrindiniai lankytini bus netoli, ir populiaroji Istiklal gatvė šalia, ir barų, parduotuvių nereikės toli ieškoti, ir kainos patrauklesnės 🙂

INSTAGRAM
© Vaida Samuolytė