Keli patarimai susiruošusiems į Atėnus

Autorius: Vaida Samuolytė
2022-04-24

Iš Vilniaus atsirado gana daug skrydžių į Atėnus ir socialiniuose tinkluose vis kartojasi klausimai: „kur apsistoti Atėnuose“, „kaip nuvažiuoti iš oro uosto iki ...?“, „ar brangu valgyti Atėnuose...?“

Praleidau 2022 metų balandį Atėnuose tik septynias dienas, todėl nesijaučiu eksperte, bet galiu pasidalinti keliais pastebėjimai – gal kam bus naudinga. Tuo pačiu tarsi atiduosiu skolą tiems, kas nepagailėjo savo laiko ir dalijosi patarimais bei rekomendacijomis su manimi prieš mano kelionę.

Atėnai - miestas, kur šalia ir dabartis, ir istorija. Hadranto biblioteka

Kur apsistoti Atėnuose?

Pirmas klausimas, kilęs ir man – kurioje Atėnų vietoje geriausiai apsistoti? Mūsų laikinais namais Atėnuose tapo Koukaki rajone esantys apartamentai ir mes tikrai šiuo pasirinkimu labai džiaugėmės. Kodėl? Pirmiausia, patogus susisiekimas su oro uostu – atvažiuoji metro iki Syntagmos stoties, čia persėdi į raudoną liniją, dar dvi stotelės, ir jau esi beveik vietoje. Antra – tai vietinių gyvenamas rajonas, gana ramus, šalia kepyklėlė, kurioje rytais su senjoromis iš kaimyninių namų pirkdavome bandeles, kitos parduotuvėlės – yra šiokių tokių šansų pajusti vietinių kasdienybę. Trečia – visi svarbiausi lankytini objektai: Akropolio kalva, Agora, Syntagmos aikštė ir pan. – pasiekiami pėsčiomis, iki Akropolio – apie 1-1,5 km (priklauso, kurioje Koukaki vietoje  įsikursite), visai greta – Filopappou kalva. Šalia netrūksta vietų pavakarieniauti ar papietauti, daugiausiai tavernų – Drakou gatvėje. Kainos malonesnės nei Plakoje ar Akropolio papėdėje, ir man būna maloniau valgyti tarp vietinių, o ne tarp turistų. Beje, grįžusios vėlų penktadienio vakarą savo rajoną vos pažinome – pilnos tavernos žmonių. Vietinių. Ir jaunų, ir vyresnių, vakarojančių visomis šeimomis.

Koukaki gatvėje apelsinmedžiai ir žydi, ir nokina vaisius

Aišku, apžiūrėjome ir kitus centre esančius rajonus. Makrigianni – labai panašus į Koukaki, tik dar arčiau Akropolio, Filopappou – kiek toliau. Plaka – visai šalia Akropolio, labai turistinis, gatvelės pilnos suvenyrų parduotuvių ir turistams skirtų valgymo vietų. Syntagma – šiuolaikinio miesto širdis, šalia Parlamento rūmai, parkas – kaip ir nieko, bet truputį brangesnis ir mažiau jaukus. Kolonaki – prabangesnis rajonas su ambasadomis, garsių prekės ženklų parduotuvėmis. Exarchia – anarchistų rajonėlis, nelabai tvarkingas, su alternatyviomis parduotuvėlėmis, prieš kažką protestuojančiais plakatais, apterliotais paminklais – pasivaikščioti įdomu, gyvendama jame vakarais nesijausčiau saugiai. Omonia pasirodė nejaukus, nors tvarkingas, teko girdėti, kad jis nėra saugus dėl vagių ir narkomanų. Psyri – tavernų, barų rajonas, vienas iš seniausių Atėnuose (žinoma, po Akropolio, Agoros), įdomu pasivaikščioti dieną, smagu vakare. Tik kiek toliau nuo pagrindinių gatvių sutemus nebūtų malonu vaikštinėti, o ir tvarkos bei švaros galėtų būti daugiau. Thissia – man pasirodė toks tarpinis variantas tarp vietinių Koukaki rajono ir turistinės Plakos.

Ermou gatvė netoli Syntagma aikštės

Kaip keliauti po Atėnus?

Kitas dažnas klausimas – kaip nuvažiuoti iš oro uosto į...? Patogiausiai iš oro uosto į centrą važiuoti metro arba autobusu. Mes važiavome metro, kaina – 9 eurai, autobusu – 5 eurai. Plačiau apie keliones iš oro uosto skaitykite čia.

Atėnuose transporto sistema man pasirodė labai patogi – aiški metro schema, stotys naujos, tvarkingos. Jei susiruošite važiuoti į pajūrį, į paplūdimius – ten pakrante kursuoja labai patogus tramvajus (T7) – galima važinėti iš vieno paplūdimio į kitą. Žinoma, yra ir autobusų. Vienas jų minusas – sustoja tada, kai stotelėje laukia keleiviai, arba kai važiuojantieji paspaudžia „stop“ mygtuką. Miesto centre tai jokių problemų nesukelia, bet pakraštyje, kur žmonių mažiau, telefonu plepantis vairuotojas gali neatkreipti dėmesio į paspaustą „stop“ mygtuką ir pralėkti reikiamas stoteles.

Beje, naudojantis visuomeniniu transportu bent jau mums pasiteisino penkių dienų bilietas už 8,2 euro, leidžiantis  važinėti visomis transporto priemonėmis, tuo tarpu vienkartinis bilietas – 1,2 euro. Plačiau apie transporto bilietus informacijos galima rasti čia.

Kaip kas po Atėnus keliauja ir jachtomis. 🙂 Pireas.

Ką pamatyti Atėnuose?

Taip, žinoma, Akropolis, Agora, Akropolio muziejus ir pan. Jei galvojate aplankyti ne tik Akropolį, bet ir Agorą, jos muziejų, Kerameikos archeologinę vietovę bei muziejų, Jums gali būti naudingas kombinuotas bilietas už 30 eurų. Kiek žiūrėjau, geriausia jo kaina perkant internetu čia.  Tiesa, bent dalį kitų į šį bilietą įeinančių vietovių galima pamatyti ir tiesiog per tvorą, bet į muziejų vidų be bilieto nepateksite. 🙂 Tik Akropolio bilietas be jokių gidų ir pan. – 20 eurų.

Prieš einant į Akropolį vertėtų aplankyti Akropolio muziejų – labai įdomus ir modernus, suteikia daug vertingos informacijos. Beje, atidžiai rinkitės vizito į Akropolį laiką (daugiausiai žmonių apie 11 – 14 val.), ir įvertinkite, kad reikės kopti aukštyn, greičiausiai, kepinant saulei. Kai mes ten lankėmės, temperatūra buvo +22 laipsniai, ir jau momentais norėjosi, kad būtų vėsiau. Nuo skundų dėl karščio stabdė tik Lietuvoje palikto sniego prisiminimai.

Akropolis, Partenonas

Mums taip pat patiko nemokama ekskursija po pagrindines Atėnų istorines vietas, tiesa, į jas neužsukant. Walteris – puikus gidas, tikrai daug žinantis ir įdomiai pasakojantis, išsamiai atsako į visus klausimus. Trijų valandų ekskursija su juo neprailgo, o atlygis – arbatpinigiai. Registruotis rekomenduočiau iš anksto, tai padaryti galima čia. Į ekskursiją siūlyčiau eiti tik atvykus, nes gausite naudingų rekomendacijų, kurios pravers tolimesnėje kelionėje. Ekskursijas Walteris veda kasdien nuo 10 val., jų pradžia – Monastiraki aikštė.

Jei būsite Atėnuose ilgiau nei savaitgalį, prisiminkite, kad Atėnai – tai ne tik Akropolis, bet ir uostas, paplūdimiai. Yra tikrai smagių pasivaikščiojimo vietų prie jūros, ir karštą dieną ten gali būti smagu. Na, Atėnų miesto paplūdimiai manęs nesužavėjo, bet gal todėl, kad maudytis dar buvo per šalta.

Kur ir ką valgyti – čia jau vėlgi skonio reikalais. Aš paprastai ieškau vietų toliau nuo pagrindinių turistinių trasų. Kad tai daryti verta, dar kartą įsitikinome ir Atėnuose – kai nesilaikėme šios taisyklės, pietavome seniausioje veikiančioje Psyri tavernoje, vakarieniavome Anafiotikos rajonėlyje, maistas buvo prasčiausias. Na, Anafiotikoje bent jau buvo smagu sėdėti 🙂 O kainos, žinoma, priklauso nuo to, ką ir kur valgai. Už vakarienę dviem mokėjome ir 17, ir 40 eurų, galėjome rasti ir pigiau, ir brangiau. Bendras įspūdis – maistas pigesnis nei Lietuvoje, šiaip skanus bei kokybiškas.

Ir dar bendras patarimas dėl Atėnų – iš savo asmeninių įspūdžių ir kitų atsiliepimų supratau, kad labai svarbu pasirinkti tinkamą kelionės laiką. Vasarą kalnų apsuptame mieste būna tikrai karšta. O kai dar pagalvoji apie kopimą per įkaitusius akmenis į Akropolį plieskiant saulei – jokia istorija nebus įdomi. Tad tikrai geriau į Atėnus keliauti kitu laiku, o vasarą mėgautis graikiškais paplūdimiais 🙂

Glyfada palūdimys

P. S. Jei mano kuriamas turinys Jums įdomus arba naudingas, galite pavaišinti mane virtualiu puodeliu kavos: https://www.buymeacoffee.com/vaida071W 🙂

INSTAGRAM
© Vaida Samuolytė